Fatih Tezcan Kimdir ?

Son yıllarda ön plana çıkan ülkemizin sayılı genç yazar ve aktivistlerinden Fatih Tezcan 1976 yılında İstanbul’da doğdu.  Osmanlı muhaciri bir ailenin evladıdır.  İlk öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1993 yılında İstanbul  Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nden mezun oldu. Vatani görevini 1996 – 97 yılları arasında tamamlayan Tezcan, asker dönüşü üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik bölümünde başladı.

Araştırma faaliyetlerine genç yaşta yönelen Fatih Tezcan ilk makaleleri arasında yer alan “Körfez Savaşı ve Tevrat” ve “Irak'a silah satan ABD şirketleri” konulu çalışmalarını bir gazetede yayınlandı.

İlk evliliğini 2003  yılında yapan Tezcan, ilk eşinden 3 çocuk sahibi oldu. 4 Yıl evli kaldıktan sonra eşinden ayrılan Fatih Tezcan daha sonra araştırma ve yayıncılık faaliyetlerine devam etti.

Mücadile ve Hira çalışma gruplarını kuran Fatih Tezcan, bu çalışmaları sırasında vermiş olduğu seminerlerde ve çeşitli ortamlarda Hanif Çizgi adını verdiği bir söylem kullandı.

Tezcan Türkiye’deki genel İslami eğilimlerden farklı olarak mezhep anlayışını benimsemeyerek, kendisini herhangi bir mezhebe bağlı olmayan “Hanif bir Müslüman” olarak adlandırdı.

2011 yılında tekrar evlenen Tezcan ikinci eşinden de 2 çocuk sahibi oldu.

2012 Yılından itibaren Suriye’de Esed rejimi tarafından halka uygulanan zulme duyarsız kalmayan Fatih Tezcan, birçok kez Suriye’ye giderek Özgür Suriye Ordusu’ndaki mücahitlere destek verdi. Buradan yaptığı haberlerle Esed zulmünü Türk kamuoyunun gözleri önüne serdi. Mısır halkının Sisi ve emperyalistlerin darbesine karşı direndiği günlerde Mısır'a giderek meydanda müslümanlara destek verdi. Kendisini bir direnişçi ve devrimci olarak adlandıran Tezcan, Milli direnişin lideri olarak da Başbakan Erdoğan'ı gördüğünü belirtmiştir. Gezi olaylarında ve Başbakan Erdoğan'a ve hükümetine karşı yapılan her türlü dış ve iç saldırılara karşı Erdoğan'ı savunmuştur.

Suriye krizi konusunda Televizyonlarda ençok görüşü alınan isimler arasında yer aldı.

Fatih Tezcan gazeteci kimliğinin yanında bir aksiyoner olarak da geniş bir kesim tarafından takip edilen bir isimdir. Halen 1996 yılında kurmuş olduğu Analizmerkezi.com adlı internet sitesinde yazılarına devam eden Tezcan çeşitli haber kanallarında iç ve dış politika konularında söyleşilerde bulunmaktadır.

Fatih Tezcan ağır abi yorumculuğuna, demogojiye, üslup yapma derdine ve lafı eveleyip gevelemeye gerek duymadan doğrudan bilgi sağlayan ve anlattıklarını hissederek söyleyen üslubuyla geniş kitlelerin son günlerde beğenisini kazanmıştır.

Kategori: 
Konu ile İlgili Resimler: 
Fatih Tezcan Kimdir