İmam-ı Azam Ebu Hanife ve Hayatı (Özet)

İmam-ı Azam (Numan bin Sabit) Hanefi mezhebinin kurucusu ve büyük Islâm hukukçusu (699-769)

İslâm dünyası kendisine duyulan derin saygıdan dolayı onu "Imam-ı Azam" (Büyük imam) olarak da anmaktadır. Arap değildir. Türk veya İranlı olduğu sanılmaktadır. Ebu Hanife Küfe'de yetişti. Önce Kuran'ı hıfzetti. Arapçanın gramerini ve edebiyatını öğrendi. Irak'ın ileri gelenlerinden hadis dinledi ve fıkıh sorunlarını öğrendi. On sekiz yıl kadar Hammad bin Süleyman'dan ders gördü. Bu arada hac yapmak için sık sık Mekke ve Medine'ye gitti. O bölgenin bilginleriyle görüştü hadis dinledi. Hocası Hammad'ın ölümü üzerine, kırk yaşlarında iken arkadaşlarının isteğiyle hocasının yerine geçti ve ders vermeye başladı. Çeşitli ülkelerden gelen çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Emeviler'in Irak Valisi Yezid bin Hübeyre'nin kadı olması önerisini kabul etmedi Bu yüzden işkenceye uğradı ve hapsedildi. Ebu Hanife kaçarak Mekke'ye gitti. Abbasileri'in, İslâm devletinin yönetimini ellerine almasına kadar orada kaldı. Durum normale dönünce Küfe'de derslerine başladı. Fakat, Abbasiler'le anlaşamadı. Halife Mansur ona resmî bir görev vererek durumunu anlamak istedi. Ebu Hanife kendisine önerilen Bağdat kadılığını kabul etmedi. Bunun üzerine yine hapsedildi. Hapiste iken öldü. Zehirletilerek öldürüldüğü rivayetleri de vardır.

Ebu Hanife, yaptığı çalışmalarla fıkhı sistemli bir bilim haline getirdi. Derslerinde fıkıh bilgisi verir, halkın sorduğu sorulan öğrencileriyle tartışırdı. O, ilerde olabilecek olaylar üzerinde de düşünerek hükümler çıkarmış, fıkıhı ilkelere bağlamıştır.

Ebu Hanife'nin açtığı yoldan öğrencileri de yürüdü. Böylece bir mezhep doğdu. Bu mezhebe kurucusunun adı verilerek Hanefilik denildi.

Kategori: 

Yorumlar

yolun yolumuzdur inşallah cennette komşun olmayı cemi cümleyle allahu tealadan niyaz ederim

inşallah

süper

kısa olduğu için aradığımı bulamadım:)

tam istediğim gibi

bencede

SÜPER BİR CEVAP

arkadaşlar vikipedi'ye girin tam istediğiniz gibi olur

bence kısa ve tam bilgi yok

saollun çok yardımcı oldunuz tşk

süperr sizin sayenizde din kültürü sözlümmm 100 teşekkürler

inşallah cennete gideriz kapanin kapanin !!!!!!

ALLAH RAZI OLSUN ecmain sizden çok saolunn :)

ALLAH RZI OLSUN NNNNN

süper

çok kısa yaa :d

çok gözel bir site

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞ

allah razı olsun

gayet güzel kısa ve öz yazmışsınız teşekkürler

çok iyi kısa daha güzel teşekürler :))))))))

eksiden kurtardınız tişkürler

SAĞOLUN SİYER ÖDEVİMİ YAPTIM

Yeni yorum ekle

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.